Krönika från helgens VM Update, läs den före publicering på sajten, registrera dig för vårt kostnadsfria veckobrev här!
Torsdagen markerade ännu en historisk händelse för kryptomarknaden när SEC godkände åtta spot Ethereum ETF från institutioner som BlackRock, Franklin Templeton, Fidelity och VanEck.
Det startar nu en ny era för kryptovalutan med dess intåg i det traditionella finansiella systemet; ett steg som markerar en betydande utveckling för ethereum och krypto som helhet. Att ethereum får fotfäste på Wall Street öppnar upp en mängd nya möjligheter och investeringsvägar för både institutionella investerare och vanliga individer.
Med ethereum som ETF kan vi förvänta oss att se ökad institutionell acceptans och adoption av kryptovalutor generellt. Detta kan också leda till ökad likviditet och stabilitet på ethereum-marknaden. För investerare innebär det nya möjligheter att diversifiera sina portföljer och dra nytta av den potential som ethereum och dess underliggande blockchain-teknik har att erbjuda.
Samtidigt kan denna utveckling också väcka frågor och utmaningar kring reglering, säkerhet och integritet som måste hanteras. Wall Streets engagemang med ethereum kan också leda till ökad granskning och övervakning av kryptovalutamarknaden, vilket kan vara både en välsignelse och en utmaning för kryptovalutainvesterare och entusiaster.
Ethereum’s inträde på ETF-marknaden en spännande milstolpe i kryptovalutans resa och en signal om dess allt större roll i det globala finansiella systemet.
Henrik Hallenborg
henrik.hallenborg@borstjanaren.se
Tidigare artiklar på Börstjänaren:| 2025-12-13 | Dagliga uppdateringar på X! |
| 2025-12-13 | Träff i Malaga/Marbella |
| 2025-12-03 | Det snarkande folket |
| 2025-11-19 | Satoshi förändrade världen |
| 2025-11-13 | Cirkusen fortsätter, så fungerar politiken |
| 2025-11-05 | Socialism för de rika, inflation för resten |
| 2025-10-29 | Shiller – när marknaden slutar vara rationell |
| 2025-10-28 | Konsumera sig till rikedom? |
| 2025-10-21 | Silver eufori, från Texasolja till silverkrasch |
| 2025-10-14 | Jobba inte för pengar! |
| 2025-10-09 | Milei, valnederlag och den argentinska tragedin |
| 2025-10-07 | Jesse Livermore – Spekulationens eviga visdomar |
| 2025-09-25 | Vem tjänar på inflationen? Inte du! |
| 2025-09-18 | Virkesbrist i Sverige och slut på sand i Sahara |
| 2025-09-08 | Staten skapar inga jobb – bara illusioner |
| 2025-08-19 | ”Beskatta de rika” fungerar inte |
| 2025-08-12 | Ett gigantiskt postkontor! |
| 2025-08-08 | Boktips: Socialism |
| 2025-08-06 | Tullar: ett hot mot DIN personliga frihet |
| 2025-08-02 | Tullar: Ett farligt maktanspråk från staten |








