VECKA 24
Tisdag
09
Juni
BT-annons
2010-04-27
photo


Volatilt på spannmålsbörsen
Teknisk handel i kombination med utbud skapar stora kursrörelser.

Amerikanska veteterminer tappade under måndagen över 3,5 procent på teknisk försäljning och handelsrangen på spotkontraktet för maj hade ett spann på 50 cents per bushel, under en extremt volatil handel.

”Det var stop-loss försäljningar i vete av fonder, försäljning på teknisk grund,” sade Joe Bedore, FC Stone.

Majsterminen tappade något men hade stöd av återkallade leveranskontrakt, vilket är en haussesignal då det signalerar kontant efterfrågan på majs.

Sojaterminen var upp
under den tidiga handeln men tappade senare. Enligt handlare är sojaterminen under press på grund av ökad försäljning av soja i Sydamerika, världens största producent och exportör av soja.

Spannmålshandlare sade under slutet av förra veckan att terminerna på spannmål och sojabönor förblir volatila och att varje marknad påverkas av rallyn då positioner ska täckas, vilka efterföljs av nedgångar i priserna på grund av rikligt utbud.

Majs hämmades också av den höga färdigställandegraden för sådd av majs, och regn, som förväntas ge en bra grodd.

Amerikanska jordbrukares såddareal av majs kan i år vara den största sedan 1946, och fuktighetsgraden i jorden är perfekt, vilket ger förutsättningar för en bra start för grödan.

Amerikanska jordbrukare förväntas också plantera rekordarealer med soja, vilket leder till utsikter för ytterligare en rekordskörd efter föregående års rekordskörd, och innevarande års rekordskörd i Sydamerika.

 
Börstjänaren

1 2 3 4 5 6 7 8 Nästa Sista Sid 1 av 8
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
 
 
 
 
 
 
 
Annons