Råvarukanalen
I dagens råvaruöversikt går vi igenom naturgas, råolja, guld, koppar, socker, kakao, majs och vete.
![[image]](http://borstjanaren.se/images/reklam/metastock468x60.gif)
Naturgas
Naturgas noteras vid en sjuveckorshögsta. En av orsakerna bakom den starka uppgången är ”short covering” i rekordfart, blankade positioner som återköps.
Under förra veckan steg lagren med 67 bn cubic feet, vilket var mindre än förväntat.
Naturgas skall kunna fortsätta den stigande trenden även om råoljan och aktiemarknaden faller, eftersom prisskillnaden mellan olja och gas är fortfarande rekordstor.
Det bör i längden leda till en ökad konsumtion av gas och en minskad efterfrågan av olja.
Råolja
Den fundamentala situationen för råoljan är svag, ökade lager och en stabiliserad efterfrågan har lett till överskott.
Det handlar mycket om Kina som nu sägs importera mer än den egna konsumtionen samt att OPEC, vars medlemmar producerat mer än överenskommet, för att dra nytta av höga priser.
En svag aktiemarknad och en stabiliserad dollar har hjälpt till att få råoljan på fall.
Tekniskt har den kortsiktiga trenden skiftat till fallande och nästa nivå ligger då på $58.
Guld
Guldet har fallit tillbaka och noteras nu under den ”magiska” nivån på $1 000. Det borde dock vara $1 034, tidigare all-time-high, som är av större intresse, eftersom noteringar däröver skulle ge rubriker i världspressen och möjligen ökat köpintresse bland allmänheten.
Den fysiska åtgången i Indien ligger på toppnivåer, utan hjälp från media, då bröllopssäsongen inletts. Den ökade efterfrågan förväntas stötta upp priset.
Men då många spekulanter redan köpt, kan uppsidan vara starkt begränsad på kort sikt och skiftar trenden till fallande är det säkerligen många som vill ut samtidigt, vilket kan leda till ett kraftigt fall.
Den tekniska trenden är fortfarande stigande och då bör man köpa på svaghet.
Koppar
Minskad import i Kina och ökade lager har hjälpt till att få kopparpriset på fall.
Övriga basmetaller som aluminium, platina och nickel följer med ned i den negativa pristrenden.
Kopparpriset har dock klarat sig relativt bra i förhållande till aktiemarknaden och oljepriset.
Möjligen är det hot om strejk vid BHP´s Spence koppargruva i Chile som ger styrka.
Men den tekniska bilden har skiftat till negativ och då är det mest troligt att korrigeringen ned fortsätter.
Socker
Mycket regn och förstörda skördar är anledningen bakom lägre förvändningar på Brasiliens sockerproduktion. Brasilien är världens största producent och ett mindre utbud är positivt för sockerpriset.
Även rapporter från Indien är positiva för priset; minskade lager kan leda till ökad import.
Det som är negativt för socker är ett fallande råoljepris, vilket innebär att efterfrågan av socker till etanolproduktionen minskar.
Kakao
Priset på kakao är rekordhögt och det är en förväntad lägre produktion, på 20 procent, som ligger bakom uppgången.
Tekniskt är priset överköpt och dyrt.
Majs
Svängningarna i majspriset är fortsatt höga, oroligheter om frostnätter och minskad produktion bidrar till osäkerheten.
Vete
Goda väderförutsättningar fortsätter att sätta press på vetepriset där den fallande pristrenden är så tydlig att allt fler spekulanter tar korta positioner.
Det kan vara positivt om priset vänder upp och många tvingas återköpa.
Det som kan få pristrenden att skifta är torka i Australien där det nu är tveksamt om landet kommer att nå estimerade 23 miljoner ton.
Henrik Hallenborg
hallenborg@morningbriefing.se
Tidigare artiklar på Börstjänaren:| 2010-05-03 | Råvarukommentar: jordbruk |
| 2009-12-21 | Råvarukanalen v.52 |
| 2009-12-14 | Råvarukanalen v.51 |
| 2009-12-07 | Råvarukanalen v.50 |
| 2009-11-30 | Råvarukanalen v.49 |
| 2009-11-23 | Råvarukanalen v.48 |
| 2009-11-16 | Råvarukanalen v.47 |
| 2009-11-09 | Råvarukanalen v.46 |
| 2009-11-02 | Råvarukanalen v.45 |
| 2009-10-26 | Råvarukanalen v.44 |
| 2009-10-19 | Råvarukanalen v.43 |
| 2009-10-11 | Råvarukanalen v.42 |
| 2009-09-27 | Råvarukanalen |
| 2009-09-21 | Råvarukanalen |








