VECKA 29
Lördag
19
Juli
BT-annons
2011-03-22
photo


Sälj koppar blankt
Koppar har bildat en säljsättupp enligt vår handlasmodell BT Kanalen, entré kan göras direkt på dagens nivå.

 

http://borstjanaren.se/images/article_images/img5/teknisk.analys.kopparprisets.trend.png

Dagsgraf med Trendlinjeanalys

Trendlinjeanalys

När vi ritar ut trendlinjerna i koppar får vi en fallande trendkanal, efter ett utbrott ned till en lägre botten.

Området ovanför bjuder på ett starkt motstånd, då de som missade att göra exit före nedgången nu får en andra chans.

Det tekniska läget är rekyl mot stark trend.

För att trejda detta applicerar vi våra trendföljande indikatorer för BT Kanalen.

 

http://borstjanaren.se/images/article_images/img5/teknisk.analys.kopparprisets.trend1.png

Dagsgraf med BT-kanalen

BT Kanalen
I grafen kan vi då se att vi vår entrénivå träffades för några dagar sedan och då kursen fortfarande noteras i detta område, går det bra att gå in även i dag.

En ny lägre botten i MACD-histogrammet är ett tecken på att säljarna var aggressiva förra veckan, vilket också noteringar under det lägre bandet i trendkanalen tyder på.

Efter fjolårets starka uppgång, kan det behövas en lite kraftigare sättning ned, den möjliga utdelningen är god så stöden inunder är relativt svaga.

Rekommendation
Sälj och sälj blankt!

 
Börstjänaren

1 2 3 4 5 Nästa Sista Sid 1 av 5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
 
 
 
 
 
 
 
Annons