VECKA 24
Onsdag
10
Juni
BT-annons
2011-01-17
photo


Blanka AstraZeneca!
AstraZeneca noteras vid ett starkt stöd, brister det kan vi sikta på 250 kr, ett fall på 70 kr. Då den kortsiktiga trenden är starkt fallande, kan vi trejda kort på att stödet kommer att brista.

 

http://borstjanaren.se/images/article_images/img5/astrazeneca.teknisk.analys.ta.graf1.png

Veckograf med trendlinjeanalys

Veckograf

Veckografen öven AstraZeneca visar att aktien noteras vid ett starkt stödområde som ligger något över 300 kr. Ett utbrott ned skulle lätt kunna skapa panik, då området inunder är fritt från närliggande stöd.

Den möjliga utdelningen för blankning är alltså god, målet vid ett utbrott ligger runt 250 kr.

Om stödet håller och köparna tar över, kan vi räkna med en uppgång till 370 kr.

http://borstjanaren.se/images/article_images/img5/astrazeneca.teknisk.analys.ta.graf2.png

Dagsgraf med BT-kanalen

Dagsgraf
När vi analyserar dagsgrafen kan vi dock släppa tanken om 370 kr. Trenden är starkt fallande och vi har en sättupp att sälja blankt på enligt BT-kanalen. Entré skulle ha gjorts för några dagar sedan då 18 EMA trestades, men då kursen sedan dess inte rört sig, har tåget ännu inte gått.

Det viktigaste är inte var vi gör entré, utan placeringen av nödutgången. Noteringar över tidigare topp vid 339 kr skulle vara så positivt att vi vänder blickarna på 370 kr, således ligger den natuliga nödutgången på 341 kr.

Senast vi analyserade AstraZeneca var i mitten av december då tidigare toppar testades som motstånd och aktien stod inför ett eventuellt trendskifte. Ett utbrott upp uteblev dock och kursen vände tvärt ned med ett gap, det visar hur viktigt det är att invänta bekräftelse på den sättupp man tänkt trejda.

Rekommendation
Sälj och sälj blankt!

 
Börstjänaren

1 2 3 4 Nästa Sista Sid 1 av 4
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
 
 
 
 
 
 
 
Annons