
Svaga köpare i AstraZeneca
Trenden i AstraZeneca är svagt stigande, det innebär att oddset för en fortsatt kraftig uppgång är låg, istället bör vi kunna se en konsolidering, djupare rekyl eller ett trendskifte.
![[image]](http://borstjanaren.se/images/reklam/BT-wiz508.gif)
Läs mer om reglerna för BT-kanalen här!
![[image]](http://borstjanaren.se/images/article_images/img9/1296.png)
AstraZeneca. Dagsgraf med BT-kanalen.
BT-kanalen
Köparna i Astra Zeneca har tappat den kraft som tidigare fick kursen att rusa vilt upp. En negativ divergens mellan MACD-histogrammet och priset ger oss en setup att sälja blankt.
Det visar att uppgången till den senaste toppen inte gick lika fort som tidigare, och då kan vi säga att köparna är svaga. När köparna tappar sin lyster brukar säljarna stå redo, men inte alltid varför man måste använda sig av en stop loss.
Detta är en setup mot trenden enligt vår handelsmodell, men till kanalportföljen ligger vi lång efter ett köp i slutet av juni. Vi rusar dock inte in och byter position, det hela har med sannolikheter och vår riskhantering att göra.
Vår köpta position behåller vi och vi avstår från att agera på denna divergens, eftersom vi har en riskfri lång position. Om träffsäkerheten är 50 procent i denna setup, gör vi bäst att behålla (riskfritt) istället för att ta på oss en ny risk.
Det blir lätt komplicerat men det vi jobbar med är inget annat än odds och sannolikheter, inte vad vi tror.
Om den tekniska bilden sett något annorlunda ut, om AstraZeneca noterats högt upp i en stigande trend som varat under en längre tid och det fanns utrymme för ett trendskifte på lite längre sikt, hade vi dock agerat på divergensen och gjort stop-and-reverse.
Nödutgång
Vår stop loss på den köpta positionen ligger på break even, 338 kr, den optimala stoppnivån ligger dock under tidigare botten, på 330 kr. Det är först där vi med större säkerhet kan säga att trenden skiftat och det är om vi får noteringar där nere som vi kan sälja blankt med hög träffsäkerhet.
Den som agerar i dag får en bättre entrénivå, men han måste räkna med att ha fel fler gånger.
Skulle priset åter igen stiga upp över 360 kr, och etablera sig däröver, kan vi förvänta oss en lite kraftigare rörelse upp, vilket oftast är fallet när en negativ divergens inte får något utslag.
Det vi ser med vår setup och MACD-histogrammet, framgår också i många andra tekniska system och när en stor grupp ligger fel i marknaden, får vi kraftiga rörelser.
Rekommendationen i AstraZeneca blir: placera ut nödutgångar och var beredd på ett möjligt trendskifte.
Tidigare artiklar på Börstjänaren
09-07-17
Astra Zeneca: vinsthemtagning
09-07-01
Köp AstraZeneca
09-06-25
AstraZeneca: köp på rekyl
09-05-01
AstraZeneca: diamant
09-01-11
AtraZeneca – 11 januari 2009
![[image]](http://borstjanaren.se/images/grafik/HH.gif)
Henrik Hallenborg
hallenborg@morningbriefing.se

2023-02-24 | Astrazeneca på lång sikt |
2022-09-06 | Toppigt i AstraZeneca |
2020-06-02 | Köp AstraZeneca |
2020-03-20 | Rekyl i AstraZeneca |
2020-02-04 | Spikrakt upp i AstraZeneca |
2019-11-27 | AstraZeneca på topp |
2019-09-17 | AstraZeneca är köpvärd |
2019-06-14 | Köpsättupp i AstraZeneca |
2019-04-26 | Kaos i AstraZeneca |
2018-11-30 | Köparna styr köpvärda AstraZeneca |
2018-11-08 | Gap upp i Astrazeneca efter rapport |
2018-09-25 | Imfinzi godkänt, köp AstraZeneca |
2018-05-04 | AstraZeneca uppköpta? |
2017-08-04 | Största raset i AstraZeneca någonsin |
2017-01-23 | Merck pressar AstraZeneca |
2016-11-15 | Säljarstyrt i AstraZeneca |
2016-10-18 | AstraZeneca upp på budrykte, igen |
2016-08-01 | AstraZeneca rusar på budrykte |
2015-10-06 | Spara inte Astrazeneca aktier |
2015-08-26 | AstraZeneca ingen safe haven |

