VECKA 23
Lördag
07
Juni
BT-annons
2009-07-20
photo


Boliden: vinsthemtagning
Köparna i Boliden tycks vara desperata, de betalar i dag extremt dyrt, långt bort från vad som tidigare varit normalt. Det är sällan en bra idé att betala dyrt och dagens uppgång bör istället användas för vinsthemtagning.

[image]
Boliden. Dagsgraf.


Boliden
I mitten av juni tog vi in Boliden till vår kanalportfölj. Vi såg då en rekyl ned mot den starkt stigande trenden och köpet kunde göras vid 18 EMA.

Det som följde var en månads konsolidering, vår stop träffades aldrig och såldes var den stigande trenden aldrig hotad, även om det såg ganska så dystert ut för någon vecka sedan.

I dag träffades vårt första mål och det innebär att halva positionen måste stängas samtidigt som stop loss flyttas upp till break even.

Andra chans
Affären är såldes helt fri från risk och vi kan i lugn och ro invänta det andra målet eller nödutgången.

Köpara är aggressiva och verkar inte bry sig om att de betalar extremt dyrt för aktien i dag. Det bådar gott för framtiden och den som missar dagens rally kan säkerligen gå in på nästa rekyl ned.

Den som funderar på att köpa i dag är för sent ute, tåget har redan gått!

Rekommendationen i Boliden blir: vinsthemtagning.

 
Börstjänaren

1 2 3 4 5 Nästa Sista Sid 1 av 5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
 
 
 
 
 
 
 
Annons