GRATIS DAGLIGT NYHETSBREV!
Börstjänaren skickar varje dag ut ett nyhetsbrev till registrerade läsare, klicka här för att göra en kostnadsfri registrering!

Spekulanternas position enligt statistik från CFTC
PÅSKÄGGET
Misssa inte vårt kanonerbjudande i BT Shop, abonnemanget som har nästan allt!
Spekulanterna
Spekulanterna har fortsatt att öka till sin net short-position men i förhållande till slutet av förra året har vi en divergens.
Även om spekulanterna nu ligger tungt i blankade positioner, är de inte lika aggressiva som tidigare.

BT Kanalen
I tidigare analys gick vi igenom en sättupp för blankning i naturgas. Det var i mitten av mars som kursen rekylerade upp till 18 EMA efter en ny stark botten. Nu bör man ha säkrat vinst på första delen och och applicerat en släpande nödutgång på den andra.
Den fallande trenden har nu tappat momentum, vilket innebär att trenden inte längre är värd att följa med nya positioner vid en eventuell rekyl upp. En positiv divergens mellan MACD-histogrammet och priset säger oss att kursen inte föll lika kraftigt till den senaste bottnen som till föregående botten.
En divergens får oss dock aldrig ut ur en riskfri trendföljande position. Men det är en sättupp som bottenfiskare kan använda för att försöka pricka en botten.
Det är således svårt att trejda trendföljande strategier i samma depå som man försöker bottenfiska. En divergens är inte ett bra sätt att göra exit på en rekyltrejd. Det handlar om teknisk trejding, inte att förutspå nästa rörelse.
Både den som köper och säljer blankt vid samma tidpunkt kan göra vinst, allt hänger på exit.
Rekommendation
Applicera en släpande nödutgång för blankade positioner. Eftersom trenden är svag är vi inte intresserade av att ta nya positioner.
Den som är lite aggressiv har en köpsättupp i naturgas den dag när MACD-histogrammet tickar upp från en högre botten.
Tidigare artiklar på Börstjänaren:| 2023-03-02 | Billigt med naturgas |
| 2020-08-20 | Trendskifte i naturgas |
| 2020-05-29 | Gasen åter i räjong |
| 2020-05-13 | Botten i naturgas? |
| 2020-04-22 | Gott om naturgas |
| 2020-03-24 | Naturgas upp i rök |
| 2019-10-02 | Bra risk/reward i gas |
| 2019-09-10 | Utbrott i naturgas |
| 2019-03-07 | Perfekt läge i naturgas |
| 2018-12-19 | Fina sättupper i naturgasen |
| 2018-11-14 | Högt tryck i naturgas |
| 2018-10-10 | Explosivt rally i naturgas |
| 2018-09-18 | Snart tankar vi gas! |
| 2018-08-10 | Gasen snart redo för byrålådan |
| 2017-10-31 | Svalt intresse för intressant råvara |
| 2017-04-26 | Billigt med naturgas men inget för byrålådan |
| 2016-10-28 | Flugsvamp i naturgas |
| 2016-05-17 | Köp billig naturgas |
| 2016-02-16 | Ingen vill ha naturgas |
| 2015-12-15 | Rekordbilligt med naturgas |








