
Merkel och Sarkozy
Tysklands förbundskansler Angela Merkel och Frankrikes president Nicolas Sarkozy skall nu ta snabba krafttag för att återkapitalisera bankerna och få Grekland på fötter, samtidigt skall de försöka ordna Europas ekonomiska styrning. Men går dessa krafttag ut på att ta från de som gör rätt för att ge till de som gör fel, lär de aldrig få ordning på systemet.
Ett misslyckande måste straffas samtidigt som den som gör rätt belönas, det är just så utveckling sker.
Att regeringarna i Frankrike, Belgien och Luxenburg tar över storbanken Dexia är helt förödande för skattebetalarna.
Vad Merkel och Sarkozy bör göra för att återskapa stabilitet och förtroende för finansmarknaden är att släppa den fri och låta hedgefonder spekulera fritt, så att de som gör fel snabbt lär sig att rätta till felsteg. En hedgefond som säljer en bank blankt, förlorar om banken noteras under dess rätta värde. Är banken övervärderad och spekulanten stängs ute, blir lidandet bara längre och mer kostsamt.
De regleringar av hedgefondersom sker i USA och Europa leder i slutändan till minskad likviditet. När handeln minskar ökar volatiliteten, vilket är perfekt för kortsiktiga handlare men knappast det resultat man önskade sig.
En hedgefond som upptäcker att något är felvärderat, måste tillåtas att tjäna gräsligt mycket pengar, det tjänar alla på!
S&P 500
S&P 500 rekylerar nu upp efter ett utbrott ned. OMX, DAX och Eurostoxx ser ut att kunna ta ett riktigt skutt upp, men de amerikanska börserna verkar kunna rasa kraftigt när som helst.
Utbrottet ned i S&P 500 kunde säljas blankt, men då rörelsen ned var svag och tveksam, är rekylen vi nu ser inte värd att gå kort på. Behåll därför blankade positioner tills vi ser en ny högre topp.
Klicka här för en att ta del av Henry Boy till kampanjpris!

Olja
En blankad position i olja bör gå bra om USA går in i en lågkonjunktur. Fredagens positiva jobbstatistik minskade dock risken för detta, vilket bidragit till att köparna återtagit kontrollern av både brent och WTI-oljan.
Det vi ser är en rekyl upp efter ett misslyckat försök att ta ut tidigare bottnar. Passeras rekyltopparna skiftar trenden till stigande.
Ganska typiskt kom denna uppgång när spekulanter minskat sina långa positioner till den lägsta nivån sedan september 2010. Även i eldningsoljan såg vi stora förändringar när CFTC i fredags presenterade "Commitments of Traders".
Klicka här för att se en graf över spekulanternas net long position i WTI-oljan!
Klicka här för att se en graf över spekulanternas net long position i eldningsolja!
Koppar
Efter ett kraftigt fall i kopparpriset har spekulanter nu skiftat till net short (klicka här för en graf). En strejk i Indonesien som riskerar att sprida sig även till Peru, gör nu det globala utbudet osäkert. Spekulanter har räknat med en lägre efterfrågan p.g.a. en global ekonomisk avmattning, men stryps tillgången av koppar kan priset förbli högt.
Det är dock ganska typiskt att nyheterna är prispositiva när kursen rör sig upp i en rekyl mot trenden. Först om vi ser en högre topp och botten i koppar är det dags att ta position på att tillgången minskar snabbare än efterfrågan. Så länge vi ser en rekyl upp från en lägre botten, kan koppar säljas blankt.
Läs även följande artikel om oroligheterna i Indonesien:
Dödsfall vid koppargruvestrejk

Dollarindexet
Dollarn är nu på väg ned, det handlar om en vanlig rekyl mot en starkt stigande trend, således köpläge för den som inte kommit in lång i dollarn ännu.
Den som trejdar BT Kanalen kunde ha gjort entré vid snittvärdet för de senaste 18 dagarna under måndagens handel. Första mål är nu ett återtest av tidigare toppar. Rekylen ned kanske dock fortsätter någon vecka till, vi tar inte position på att dippen är över just i dag.
Loonie, aussie och kiwi
Perfekta sättupper har vi också i loonie, aussie och kiwi.
Dessa kan blankas direkt på dagens nivå mot dollarn. I första hand bör vi se återtest av tidigare bottnar.
Se även dagens trejd längre ned.
Sterling och euro-dollar
Det man i sista hand bör gå kort i är sterling och euro-dollar, positiva divergenser mellan momentumindikatorer och priset visar att trenden i dessa valutapar inte är lika stark som i övriga.
Den försiktige kan ta en lång hedge i sterling och euro-dollar mot korta positioner i loonie, aussie och kiwi.

If someone has a strong enough interest or desire, it usually overcomes other obstacles.
Linda Raschke




Kiwi
Den nyzeeländska dollarn kan säljas blankt mot den nordamerikanska, direkt på dagens nivå, enligt vår handelsmodell BT-kanalen.

NFIB Small Business Optimism Index
[Bullet7:30 AM ET
4-Week Bill Announcement
[Bullet11:00 AM ET
3-Month Bill Auction
[Bullet11:30 AM ET
6-Month Bill Auction
[Bullet11:30 AM ET
3-Yr Note Auction
[Bullet1:00 PM ET
Tidigare artiklar på Börstjänaren:| 2022-11-02 | Zil, Doge och spannmål |
| 2022-11-01 | Botten i krypto |
| 2022-10-28 | Bear market rally |
| 2022-09-30 | Långsiktigt sparande i aktier |
| 2022-09-29 | Grön dag i röd trend |
| 2022-09-28 | Nattsvart börshöst |
| 2022-09-23 | Lögner och statistik |
| 2022-09-22 | Utför efter FED, S&P 500 1987 mm. |
| 2022-09-21 | Balansgång inför FED |
| 2022-09-20 | Läge i Nasdaq och USD |
| 2022-09-16 | Många med förlust i guld |
| 2022-09-14 | Så såg det ut 1930 |
| 2022-09-13 | Explosiva rörelser på gång |
| 2022-08-25 | Ripple, spannmål, grönt i aktier |
| 2022-08-24 | Bättre än så här blir det inte! |
| 2022-08-23 | Mixat och volatilt skapar möjligheter |
| 2022-08-04 | Heta sommartrender |
| 2022-08-03 | Hedgehogging, Uberrally, olja mm. |
| 2022-08-02 | Krypto bryter upp, oljan ned |
| 2022-07-29 | Statistiskt sett omöjligt att förlora! |








