
Dagsgraf med BT-kanalen
Dagsgraf
Under någon vecka ha vi nu följt rörelserna i Plum Creek Timber till BT-portföljen. Vår plan är att köpa på rekyl ned till 18 EMA, men kursen har fortsatt upp utan minsta tecken på svaghet.
Det innebär att man kan bli stressad för att man inte kom in i position och känna att varje cent är en missad vinst. Men det är viktigt att förstå, att utan sättupp har vi inte missat något.
En fortsatt uppgång utan oss innebär istället styrketecken som kan komma att ge en extra bra sättupp när dippen väl kommer. Ju starkare rörelsen före rekyl är, desto bättre utgångsläge. Sedan har det ingen betydelse om vi köper på $40 eller $55.
Vidare är det normalt att man följer en serie med bolag intressanta för köp på rekyl, men man kommer bara in i några få av dem, de som erbjuder de bästa förutsättningarna och bildar de tekniska sättupper som ger oss en edge över en serie med affärer.
Rekommendation
Köp på rekyl!
![]()
Henrik Hallenborg





![[image]](/images/reklam/metastock468x60.gif)




