VECKA 24
Tisdag
09
Juni
BT-annons
2010-04-30
photo


TeliaSonera nära stupets brant!
I dag går vi igenom den tekniska bilden av TeliaSonera som står inför ett långsiktigt trendskifte där vi kan ta ut mål runt 35 kr.

TeliaSonera med trendlinjeanalys

Trendlinjeanalys
Den tekniska bilden för TeliaSonera är ganska så typisk för många aktier i dag. När det ser ut på detta sätt bör även den långsiktiga aktören se över placeringen av nödutgången.

TeliaSonera kan komma att skifta veckotrenden till fallande och om det sker finns det lite hopp för köparna. En första förvarning har vi i dag via ett trendlinjebrott.

Vidare visar ett misslyckat försök att nå en högre topp i mars att köparna tappat den styrka som fått kursen att klättra till högre höjder ända sedan början av år 2009.

Om rekylbottnen från februari, vid 48,50 kr, sedan passeras bildas en lägre botten och då är veckotrenden bekräftad som negativ. Med siktet inställt på 35 kr, är aktien således mycket intressant med blankningar.

TeliaSonera med BT-kanalen

BT-kanalen
I dagsgrafen är det för tidigt att göra något, eftersom kursen konsoliderat. Först om kursen bildar en ny lägre botten kan entré med korta positioner göras på efterföljande rekyl.

Noteringar över 54 kr skulle dock bekräfta både vecko- och dagstrenden som positiv och då är det istället dags att köpa på rekyl.

Rekommendation: flytta upp nödutgången till 48 kr på långsiktiga innehav. Avvakta en tydliga dagstrend på kort sikt.

Börstjänaren

 
1 2 3 Nästa Sista Sid 1 av 3
  • 1
  • 2
  • 3
 
 
 
 
 
 
 
Annons