VECKA 23
Lördag
07
Juni
BT-annons
2009-04-07
photo


BT-kanalen: Industrivärden
Som vi nämnt tidigare i veckan finns det många intressanta aktier för köp i dagens marknad, en av dem är Industrivärden. Vår handelsmodell har gett oss klartecken för köp och då väntar vi bara på en träff av entrénivån.



Läs mer om reglerna för BT-kanalen här!

[image]
Dagsgraf med 18 EMA trendkanal och 55 EMA (tunn) samt MACD-histogram.
STOR GRAF!


BT-kanalen
En av de aktier som är mest intressant för köp är Industrivärden. Aktien har stigit från 45 kr till dagens nivå på 65 kr men utsikterna är goda för en uppgång på ytterligare 20 kr. Vår handelsmodell ger oss en klar och tydlig signal: köp.

Det korta medelvärdet på 18 perioder ligger över det längre på 55 perioder, vilket visar att både den långsiktiga och kortsiktiga trenden pekar åt samma riktning, upp. Vidare tickar MACD-histogrammet fortfarande upp och bekräftar den stigande trenden, köparna är fortfarande aggressiva.

Det betyder dock inte att vi köper till bäst möjligt, entré görs först om vi får aktien till det pris vi önskar och den optimala entrénivån är i dag på 53,15 kr, där snittvärdet för de senaste 18 dagarna ligger.

Systemet ger: köp vid 18 EMA, i dag 53,50 kr, men stiger för varje dag.

[image]
Dagsgraf med stöd och motstånd.
STOR GRAF!


Trendlinjeanalys
I trendlinjeanalysen kan vi se att motståndet vid 55 kr, äntligen, är brutet. Aktien har bildat en stadig bottenformation att stå på och då kan vi ta sikte på 75 kr. Men redan vid 60 kr finner vi ett mindre motstånd.

Stop loss bör placeras under den senaste bottnen samt under den stigande trendlinjen, runt 48 kr. Om kursen faller så pass lågt, är det mest troligt att det utbrott upp som vi nu sett är falskt och då kan vi räkna med ett test av 45 kr och sedan eventuellt tidigare botten vid 39 kr.

Köp: 53,50 kr, vid det stigande medelvärdet för de senaste dagarna.
Stop loss: 48 kr
Mål 1: 58 kr
Mål 2: 75 kr

Fler aktier med BT-kanalen
Large Cap-listan


Henrik Hallenborg
hallenborg@morningbriefing.se

 
Börstjänaren

Tidigare artiklar på Börstjänaren:
 
 
 
 
 
 
 
 
Annons