
Dagsgraf med trendlinjeanalys
Trendlinjeanalys
Efter ett utbrott ned från en tajt räjong har säljarna kopplat greppet om Bank of New York som i går föll hejdlöst tillsammans med övriga banker men liknande sättupper.
Trejdar man utbrott bör man vara instoppad i en såld position men det är för tidigt att hissa segerflaggan för priset skulle kunna vända upp och istället ge oss en köpsignal.
Det sker om vi får noteringar över den gröna linjen i grafen ovan, då gäller lappkast dvs. exit på blankade för att istället gå lång och köpa.
Potentialen för nedgången är minst $39 sedan $35, vilket är en stor rörelse för den här aktien med normalt låg volatilitet.
För att rekylhandel skall bli aktuellt och för att vi skall applicera indikatorerna för BT-kanalen, behöver 18 EMA skära ned under 55 EMA, vilket sker om nedgången nu fortsätter lite till.
Rekommendation
Behåll sålda.

