
Spekulanternas position i energisektorn
Marknaden
I går fick vi ett nytt ben ned i oljan. En lång röd stapel markerar åter ut att det är säljarna som styr och fort utför går det, säljarna säljer på extremt översålda nivåer. Det är ett tecken på styrka i den fallande trenden, inte något positivt.
Översålda nivåer är en bekräftelse på att trenden är stark och därmed bör man vara försiktig med att köpa på samma sätt som att man inte bör gå mot en trend och sälja överköpta lägen. Ofta fortsätter det lite till, till ännu mer extrema nivåer.
Grafen ovan visar att större spekulanter kraftigt minskat ned på sin net lång position. De brukar som grupp inte ligga kort i WTI-oljan av olika anledningar, att de har en net lång position är inte positivt. Istället är trenden att de säljer olja. I ICE-crude kan vi se en bättre bild där större aktörer haft en net kort en längre tid (grönt i grafen ovan).
Naturgas blev nog förra årets trejd. Först hände ingenting, vi trejdade utbrott både upp och ned men kursen fortsatte sidledes. Men så plötsligt hände det att vi fick en trend och en supertrend ned. I dag är volatiliteten hög, den kraftiga uppgången de senaste veckorna ser ut att kunna vara en V-botten men än så länge är det bara en rekyl upp mot trenden.
Större aktörer har börjat återköpa naturgas sedan flera månader tillbaka. Medan priset trendade ned minskade de på sin net kort position, en divergens och tecken på svaghet i den fallande trenden.
Vi har dock ingen momentumdivergens då nedgången till den senaste bottnen skedde med kraft, så rekylen upp går bra att blanka.
Det är inte bara energi som trendar ned även spannmål är med mot lägre lägsta. Här har vi nu lägre lägsta efter rekylsättupper som gick bra att gå kort på, vilket vi tagit upp tidigare.
Även om vete, majs och sojabönor fallit kraftigt den senaste tiden och det borde vara omöjligt med lägre pris sett till dagens produktionskostnader, kan vi komma att få se en fortsatt nedgång i priset. En trend brukar nå extrema nivåer före ett skifte och så länge en rörelse är stark är den väl värd att följa.
För att veta om den är stark eller inte, använder vi oss av tekniska indikatorer som mäter hastigheten i en rörelse mot föregående noteringar. Med momentumindikatorer som MACD, RSI, Stochastic mfl. kan vi bestämma om en trend är stark eller inte.
Tidigare artiklar på Börstjänaren:| 2020-04-22 | Mörkt för Marriott |
| 2016-09-13 | Intressant med naturgas och guld |
| 2016-09-07 | Utför i råvaror, upp för dollarn |
| 2016-07-21 | Stark dollar pressar råvaror |
| 2016-07-19 | Sättupper i metallerna |
| 2016-07-08 | Varför dyker oljan? |
| 2016-07-07 | Trejda bomull och olja |
| 2016-07-06 | Guld upp olja ned, koppar i räjong |
| 2016-07-01 | Hedgefonder neutrala i naturgas som rusar |
| 2016-06-30 | Guld, olja upp men trejda kaffe och bomull |
| 2016-06-29 | Guldets långsiktiga trend hotad |
| 2016-06-28 | Tre intressanta flaggor |
| 2016-06-21 | Hedgefonder köper guld och silver |
| 2016-06-17 | Spekulanter köper guld säljer koppar |
| 2016-06-10 | Överköpta råvaror, köp svaghet |
| 2016-04-29 | Rusning mot råvaror |
| 2016-04-27 | Nytt rally i olja, köp majs! |
| 2016-04-26 | Hedgefonder lång i guld |
| 2016-04-19 | Mindre guld till Indien och majs bryter upp |
| 2016-04-01 | Köp koppar och bönor, sälj majs |








