VECKA 24
Tisdag
09
Juni
BT-annons
2012-11-27
photo


Stark krona och guld
Morgonmöte – De amerikanska börserna, men även dollarindexet, rekylerar mot trenden. I oljan kan det snart bli aktuellt med köp men i naturgas ligger inte långt från en säljsignal.
GRATIS DAGLIGT NYHETSBREV!


Börstjänaren skickar varje dag ut ett nyhetsbrev till registrerade läsare, klicka här för att göra en kostnadsfri registrering!



S&P 500
Efter långhelg i USA fick vi en lugn öppning av de amerikanska börserna. Nasdaq 100 uppvisade en relativ styrka och det var grönt på de flesta håll.

Det är nu viktigt att titta på varifrån kurserna kommer. Nasdaq 100, S&P 500 och Dow Jones stiger från lägre bottnar. Det handlar alltså om en vanlig rekyl upp mot en fallande trend. Möjligen fortsätter uppgången upp mot en ny högre topp utan att återtesta tidigare botten, men det är inte troligt.

Sannolikt kommer vi att få ytterligare en attack från säljarna. Det är denna rörelse vi trejdar med vår rekylstrategi BT-kanalen. Hur djup återhämtningen bli är dock alltid lika svårt att avgöra. Så länge indexen stiger från en lägre botten är rekylen väl värd att trejda.



Guld och silver
Dollarn tappar och råvaror uppvisar generellt svaghet. Men i guld och silver har vi sett ett litet minirally som tagit metallerna upp över viktiga tekniska nivåer.

På lite sikt är det nu novemberlägsta som är avgörande. Vi ser försök till återtest av tidigare toppar, vänder det ned utan att vi fått en ny högre topp handlar det om en nedgång från ett misslyckat försök att ta ut tidigare topp, vilket är riktigt negativt om kursen sedan faller under tidigare rekylbotten.

ETF-fonderna fortsätter att rapportera om stora inflöden. Det tekniska ser riktigt bra ut bara guldet kan ta sig upp över $1800. Tidigare toppar vid det här området är viktigare än motståndet från tidigare ATH, eftersom kursen fler gånger vänt ned härifrån. Kan vi bara få ett utbrott upp är det mest troligt att vi också få en ny ATH.

Olja och naturgas
Sedan slutet av oktober har oljan rört sig sidledes. På 4-6 månaders sikt bör man ligga kort, sälja med de större spekulanterna. Men nu kan vi snart få en köpsättupp!

Om WTI-oljan kan bryta upp över $90 är det dags att gå lång på ett tekniskt utbrott.

Riktigt positivt blir det dock först om vi kan få noteringar över $94.

I brent är den avgörande nivån förra veckans högstanotering men det är först över $116 som det är fritt från närliggande motstånd.

Naturgas har gått åt motsatt håll; medan oljan uppvisat svaghet har naturgas inlett en stigande trend. Ganska så typiskt avslutades den fallande trenden när utbudet ökat och det fundamentala gav stöd åt längre noteringar.

Gårdagens fall i naturgas på 4 procent kan vara början på slutet för den stigande trenden. Kursen faller nu utan att ha tagit ut tidigare topp. Rekylbottnen från början av november är avgörande. Noteringar därunder och vi har ett klassiskt trendskifte att sälja blankt på.



Dollarindex
Dollarindexet är nu nere och testar tidigare motstånd som stöd. Rekylen blev lite djupare än till 18 EMA, men fortfarande normal.

Eftersom det fortfarande handlar om en rekyl ned mot en stigande trend, går det bra att köpa direkt på dagens nivå.

Svenska kronan
Den svenska kronan börjar åter igen vakna till liv. Mot euron ser vi en dubbeltopp, euron faller efter ett misslyckat försök att ta ut tidigare topp. Tidigare rekylbotten är nu helt avgörande.

Klicka här för en graf!

Den som är lite aggressiv kan sälja EUR/SEK blankt om vi får noteringar under 8.50. Kronan kan även köpas mot dollarn om USD/SEK faller under 6.50 (kort position i USD/SEK).

Klicka här för en graf på USD/SEK!


Each trader must select the appropriate market arena, choose between system trading and discretionary trading, fundamental and technical methods, position trading and spread trading, short-term and long-term horizons, aggressive and conservative approaches and so on.

Jack D. Schwager

 

Följ oss på Twitter där vi dagligen lägger ut trejdingtips i realtid.

Klicka här för att läsa Börstjänaren på Twitter!

 
Börstjänaren

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 Nästa Sista Sid 1 av 74
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  • 13
  • 14
  • 15
  • 16
  • 17
  • 18
  • 19
  • 20
  • 21
  • 22
  • 23
  • 24
  • 25
  • 26
  • 27
  • 28
  • 29
  • 30
  • 31
  • 32
  • 33
  • 34
  • 35
  • 36
  • 37
  • 38
  • 39
  • 40
  • 41
  • 42
  • 43
  • 44
  • 45
  • 46
  • 47
  • 48
  • 49
  • 50
  • 51
  • 52
  • 53
  • 54
  • 55
  • 56
  • 57
  • 58
  • 59
  • 60
  • 61
  • 62
  • 63
  • 64
  • 65
  • 66
  • 67
  • 68
  • 69
  • 70
  • 71
  • 72
  • 73
  • 74
 
 
 
 
 
 
 
Annons