Börstjänaren skickar varje dag ut ett nyhetsbrev till registrerade läsare, klicka här för att göra en kostnadsfri registrering!

S&P 500
I dag håller de amerikanska börserna stängda pga. "Thanksgiving Day" och i morgon är det halvdag.
Vi har inga problem med att sälja blankt över en långhelg då vår position är på relativt lång sikt med en bred nödutgång.

Koppar
För ett par dagar sedan hade vi en sättupp för att blanka koppar på rekyl upp mot den fallande trenden. Vi har nu haft medelvärdeskorset samt lägre noteringar i MACD-histogrammet, vilket innebär grönt ljus för att gå kort.
Den naturliga nödutgången ligger dock relativt långt från dagens nivå, först om oktoberhögsta passeras är det dags att stoppa ut sig.
Inunder har vi en hel del starka stöd som kan bromsa säljarnas framfart. Men går koppar ned under tidigare årslägsta har priset gjort entré i ett område som inte testats på många år. Då är det upplagt för panikutförsäljningar och en kraftigt fallande trend.
Agerar man på dagens säljsättupp är man tidigt ute med chansen att vara med från början.
Fredagens statistik från CFTC visade att större spekulanter gått från net long till net short i koppar. Större aktörer och hedgefonder räknar således med ett fallande kopparpris.

Japanska yen
Japanska yen rasar nu. Vi ser vad som lätt händer när priset bryter ett viktigt stöd och gör entré i ett stödlöst område. På bara några dagar kan månaders uppgång raderas ut. Man är nu för sent ute när det gäller blankning.
Till Kanalportföljen återköpte vi vår korta position just före det kraftiga fallet, en del med vinst och den andra på break even. Det spelar inte så stor roll vad man har för system, efter x-antal affärer kommer det inträffa, förr eller senare. Det handlar om trjending, det blir aldrig perfekt.
När det talas om psykologi inom trejdning handlar det också om att hantera situationer som denna; att göra exit några tick före den rätta rörelsen som hade gett många klirr i kassan.
The reality is that I´m not being paid to be right; I am being paid to make money.
Scott Ramsey
Följ oss på Twitter där vi dagligen lägger ut trejdingtips i realtid.
Klicka här för att läsa Börstjänaren på Twitter!
Tidigare artiklar på Börstjänaren:| 2022-11-02 | Zil, Doge och spannmål |
| 2022-11-01 | Botten i krypto |
| 2022-10-28 | Bear market rally |
| 2022-09-30 | Långsiktigt sparande i aktier |
| 2022-09-29 | Grön dag i röd trend |
| 2022-09-28 | Nattsvart börshöst |
| 2022-09-23 | Lögner och statistik |
| 2022-09-22 | Utför efter FED, S&P 500 1987 mm. |
| 2022-09-21 | Balansgång inför FED |
| 2022-09-20 | Läge i Nasdaq och USD |
| 2022-09-16 | Många med förlust i guld |
| 2022-09-14 | Så såg det ut 1930 |
| 2022-09-13 | Explosiva rörelser på gång |
| 2022-08-25 | Ripple, spannmål, grönt i aktier |
| 2022-08-24 | Bättre än så här blir det inte! |
| 2022-08-23 | Mixat och volatilt skapar möjligheter |
| 2022-08-04 | Heta sommartrender |
| 2022-08-03 | Hedgehogging, Uberrally, olja mm. |
| 2022-08-02 | Krypto bryter upp, oljan ned |
| 2022-07-29 | Statistiskt sett omöjligt att förlora! |








