Börstjänaren skickar varje dag ut ett nyhetsbrev till registrerade läsare, klicka här för att göra en kostnadsfri registrering!

S&P 500
Inför dagens statistik och en långhelg (Columbus Day på måndag) har de amerikanska börserna inlett ett försök till återtest av tidigare toppar i den starkt stigande trenden.
Dow Jones och S&P 500 noteras nu vid avgörande nivåer, tidigare toppar. Passeras dessa är trenden åter bekräftad som stigande.
Rallyt vi ser drivs av större bolag. Nasdaq och SOX, Semicunductor Index, följer inte alls med. Det är dock en divergens som man inte bör oroa sig för. Den divergens som vi inte vill ha är att mindre bolag noterar högre högsta och de större trendar ned, det brukar kunna leda till ett trendskifte för hela marknaden.
En divergens vi följer noga är mellan VIX och S&P 500. Än så länge har VIX inte nått en lägre botten. För att trenden skall anses som hälsosam bör VIX nå en lägre botten.

Guld och silver
Guld och silver var i går åter uppe vid nya toppnivåer, men det är inte längre någon action. Uppgången börjar tappa momentum, för att trenden skall kunna klassas in som stark måste vi se en snabb fortsättning på gårdagens rörelse.
Enligt Bloomberg har ETF-fonderna en rekordstor position på 2554 ton guld. Sedan slutet av juli har de sett ett inflöde av 164 ton. Under denna period har större spekulanter fortsatt att köpa stora mängder terminskontrakt. Både större och mindre spekulanter köper guld som aldrig förr!
Oroligheter i Sydafrika och gruvstrejker är mycket positivt för palladium och platina. Rent tekniskt har vi haft köpsättupper på rekyler ned. Nu har resan upp återtagits och därmed bör man ligga lång. I dag är man för sent ute för att köpa dessa metaller.
Det var när kurserna rasade och föll fritt som köp var intressant. Rekylen ned var så kraftig att många säkert inte vågade köpa. Dippen såg, som vanligt, uta att komma från den absoluta toppen.
Olja
Den fundamentala bilden för oljan är just nu helsnurrig!
Analytiker har svårt att förklara de fallande kurserna och nämnet försämrade ekonomiska utsikter som skäl för ett lägre oljepris. Men det håller ju inte då priset på koppar rusar och därmed get motsatt signal.
Produktionen går på högvarv i USA men lagren av råolja är i fallande trend, ned från nästan 390 miljoner fat till drygt 365 miljoner.
Som vanligt får vi de bästa förklaringarna till varför priset rör sig först efteråt. Gårdagens starka och svepande uppgång i WTI-oljan förändrar inte den negativa bild vi nu har. Får vi noteringar över $93.60 är det dock positivt på kort sikt. I dag presenteras ny data på vad större hedgefonder tar för positioner. Förra veckans statistik visade att de börjat sälja, minska ned på en net long-position.

Dollarindex
I går vände dollarindexet ned och majors upp!
Vi ser nu ett försök till att återtesta tidigare toppar i de större valutaparen. Det är dock för tidigt att flytta på stoppen, gårdagens rörelse tog oss ett steg närmre tidigare topp men det är fortfarande långt kvar för att vi skall kunna klassa in uppgången som återtest.
Euron rusar mot både dollarn och japanska yen, vilket även det brittiska pundet gör.
Då yen just nu är likvärd dollarn i styrka, ser vi även starka rörelser upp i valutakorsen EUR/JPY och GBP/JPY. Vi har haft köp på rekyl i dessa, men nu är det för sent.
Svenska kronan
Den svenska kronan kan man sälja mot både euron och dollarn om tidigare rekyltoppar passeras dvs septemberhögsta (köp valutakorset EUR/SEK och valutaparet USD/SEK).
Vi ser då klassiska trendskiften som bekräftas med en högre topp. Som vanligt är det osäkert att agera på utbrott, så vill man vara på den säkra sidan inväntar man först ett skifte av trenden och sedan köper man på dipp, rekyl.

A trader who utilizes a constant-position-size approach gives up an important edge in much the same way as does a blackjack player who always bets the same amount regardless of the cards that have been previously dealt.
Jack D. Schwager



Följ oss på Twitter där vi dagligen lägger ut trejdingtips i realtid.
Klicka här för att läsa Börstjänaren på Twitter!
Tidigare artiklar på Börstjänaren:| 2022-11-02 | Zil, Doge och spannmål |
| 2022-11-01 | Botten i krypto |
| 2022-10-28 | Bear market rally |
| 2022-09-30 | Långsiktigt sparande i aktier |
| 2022-09-29 | Grön dag i röd trend |
| 2022-09-28 | Nattsvart börshöst |
| 2022-09-23 | Lögner och statistik |
| 2022-09-22 | Utför efter FED, S&P 500 1987 mm. |
| 2022-09-21 | Balansgång inför FED |
| 2022-09-20 | Läge i Nasdaq och USD |
| 2022-09-16 | Många med förlust i guld |
| 2022-09-14 | Så såg det ut 1930 |
| 2022-09-13 | Explosiva rörelser på gång |
| 2022-08-25 | Ripple, spannmål, grönt i aktier |
| 2022-08-24 | Bättre än så här blir det inte! |
| 2022-08-23 | Mixat och volatilt skapar möjligheter |
| 2022-08-04 | Heta sommartrender |
| 2022-08-03 | Hedgehogging, Uberrally, olja mm. |
| 2022-08-02 | Krypto bryter upp, oljan ned |
| 2022-07-29 | Statistiskt sett omöjligt att förlora! |








