GRATIS DAGLIGT NYHETSBREV!
Börstjänaren skickar varje dag ut ett nyhetsbrev till registrerade läsare, klicka här för att göra en kostnadsfri registrering!
Fundamentalt
I vår senaste analys kom vi fram till att det var dags att trejda guld. Priset hade då konsoliderat inom en tajt handelsregion samtidigt som intresset för att handla guld avtagit både hos professionella och amatörer; ETF-fonder rapporterade om utflöde samtidigt som större hedgefonder minskade ned på sin net long-exponering.
Man kan tycka att oroligheterna i Europa bör öka intresset för guld. Men det bör i så fall ge utslag i guld räknat med euron. Att den amerikanska centralbanken inte har några planer att stimulera just nu, är negativt för guldet noterat i dollar.
Dock kommer guldet säkert att stiga långt före det att nyheten om eventuella stimulanser är ute, varför det är så viktigt att följa den tekniska trenden.

Spekulanternas position enligt statistik från CFTC
Spekulanterna
Fredagens statistik från CFTC visade att större hedgefonder fortsätter att sälja guld, snart ligger de net short.
Förra veckan såg vi en minskning med 23 563 options- och terminskontrakt samtidigt som antalet öppna kontrakt ökade med 18 901.
Vad det säger oss är att även om större spekulanter säljer långa positioner, ökar intresset för guld, något som ger styrka till den fallande trenden. Fortsätter sedan Open Interest att öka samtidigt som guldpriset faller till lägre bottnar, kan vi räkna med att nedgången har mer kvar.

Veckograf med stöd och motstånd
Stöd och motstånd
I veckografen kan vi se att guldet har en hög fallhöjd om det bär iväg utför.
Något under dagens nivå har vi ett starkt stöd, men sedan är det fritt ned mot $1000.
Trendlinjebrottet förra veckan är vår första förvarning om att något inte står rätt till med den långsiktiga trenden. Den tekniska veckotrenden skiftar dock till fallande först om vi får en lägre botten.
Dagsgraf med trendlinjeanalys
Trendlinjeanalys
Det är i dagsgrafen vi kan ta ut en lite mer exakt nivå för stödet. Tidigare bottnar ligger vid $1535, det är därmed troligt att nedgången vi nu ser stannar av där för att ta en liten paus. Men så länge kursen faller fritt bör man inte fundera på att köpa.
Köp vid stöd är enbart intressant där trenden tappat momentum och man kan gå om på en positiv teknisk divergens, det har vi inte i dag.
Istället bör man fundera på blankning med trenden. Första sättuppen för att gå kort hade vi när den röda linjen bröts förra veckan, en sättupp vi gick igenom i tidigare analys, läs mer här!
Nu när vi har en stark rörelse ned, är vi intresserade av att gå kort på eventuella rekyler upp.
BT-kanalen
Indikatorerna för BT-kanalen ger oss grönt ljus för blankning. Detta är en mycket stark trend, väl värd att följa men bara om vi får en rekyl upp till den vinröda mittlinjen.
Först vid en rekyl upp mot 18 EMA fullbordas vår sättupp för att gå kort med trenden.
Noteringar vid golvet i den fallande trendkanalen visar på desperata säljare som gör exit, eller intar nya positioner, på extremt låga nivåer.

BT Utbrott
Senast vi analyserade silver kom vi fram till att strategin BT Utbrott gått ganska så bra även då vi saknat en stabil trend de senaste månaderna.
Också i guldet har BT Utbrott klarat sig mycket bra, just för att volatiliteten är extremt hög. Pilarna i grafen ovan markerar ut våra entrénivåer.
Utbrottshandlare bör nu vara inne i position både med den klassiska tekniska analysen och ett modernt system som BT Utbrott.
Har man missat entré är det bara rekyler som återstår, eller så kan man försöka ta sig in i trenden med kortsiktiga sättuppet som Henry Boy.
Rekommendation
Behåll sålda, blankade, positioner. Var försiktig med köp vid stödet. Sälj istället nästa rekyl blankt, förslagsvis vid 18 EMA enligt vår strategi BT-kanalen.
Tidigare artiklar på Börstjänaren:| 2023-05-02 | Köp rekylen i guld |
| 2023-04-26 | Centralbanken i Kina köper guld |
| 2023-03-14 | Guld stiger igen |
| 2023-03-01 | Köp guld på kort sikt |
| 2020-09-02 | Matematiska vs litterära ekonomer |
| 2020-08-27 | Svaga hinder i guld |
| 2020-08-18 | En riktig guldbull |
| 2020-07-02 | Ny topp i guld |
| 2020-06-23 | Guld testar tak |
| 2020-06-12 | Köp mer guld! |
| 2020-06-04 | Vänta på utbrott i guld |
| 2020-05-29 | Gulder flaggar |
| 2020-05-21 | Bull-flagga i Guld |
| 2020-05-15 | Svaga motstånd i guld |
| 2020-05-06 | Snart läge i guld |
| 2020-04-21 | Perfekt guldsättupp |
| 2020-04-16 | Motståndslöst i guld |
| 2020-04-02 | Guld fast i räjong |
| 2020-03-25 | Rusning till guld |
| 2020-03-13 | Blanka guld? |









