GRATIS DAGLIGT NYHETSBREV!
Börstjänaren skickar varje dag ut ett nyhetsbrev till registrerade läsare, klicka här för att göra en kostnadsfri registrering!

Dagsgraf med trendlinjeanalys
Trendlinjeanalys
När vi senast analyserade dollarindexet var det köpläge på en rekyl mot den då stigande trenden. Före rekyltrejden hade vi haft möjligheten att köpa på utbrott till den högre toppen i början av mars.
Dessa trejder var dock aggressiva då kursen på lite längre sikt rörde sid sidledes.
I dag har vi även en neutral dagstrend. Man bör fortfarande vara inne i köpta positioner men börjar kursen röra sig ned är det dags att göra exit.
Eftersom vi har högre bottnar och lägre toppar, är det svårt att ta ut nivåer för utbrottshandel enligt den klassiska tekniska analysen. En symmetrisk triangel visar att köparna tappar kraft samtidigt som intresset för att sälja avtar. Problemet med att trejda detta är att utbrott från en symmetrisk triangel brukar bilda en rektangel; brott av trendlinjer är inte alls lika säkert att trejda som när kursen passerar horisontella stöd och motstånd.
Noteringar under bottnen från slutet av april skulle vara negativt, då gör vi exit på köpta positioner. Riktigt illa för dollarindexet blir det dock först om februaribottnen passeras. Vi har svårt att trejda dessa nivåer eftersom de inte testats två gånger.
På motsvarande sätt är det positivt om marshögsta passeras med fritt fram för köparna blir det först om januaritoppen tas ut.
Ett sätt att alltid vara med är att trejda BT Utbrott, där behöver vi stöden och motstånden testas två gånger, dock är det att föredra även med denna strategi, klicka här för en graf!
Rekommendation
Behåll köpta positioner i dollarindexet, men passeras tidigare botten är det dags att göra exit.
Dollarindexet handlas med terminen DX via Global Futures, entré kan även göras med ett CFD-kontrakt på terminen via en mäklare som Ava FX.
Tidigare artiklar på Börstjänaren:| 2020-08-20 | Dollarindex på fall |
| 2020-05-20 | Trejda dollarindex |
| 2020-04-23 | Potential i dollarindex |
| 2019-11-13 | Positivt dollarindex |
| 2019-09-27 | Trenden i dollarindex accelererar |
| 2019-09-16 | Stor potential för dollarn |
| 2019-09-03 | Ny våg i dollarn? |
| 2019-03-21 | Dollarn misslyckades |
| 2019-01-29 | Sirapstrender i dollarn |
| 2018-11-09 | Fed sätter fart på dollarn |
| 2018-10-11 | Trump: Fed har blivit galen |
| 2018-09-13 | USA växer och dollarn stärks |
| 2018-07-20 | 500 miljarder dollar i tullar, köp dollarn! |
| 2018-07-12 | Intressant sättupp i dollarindexet |
| 2018-05-04 | Ökad ekonomisk aktivitet och dollarrally |
| 2018-04-25 | Perfekt tajming i dollarn |
| 2018-02-01 | Dollarn rasar när Janet lämnar Fed |
| 2017-12-14 | Janet Yellen höjer räntan igen |
| 2017-11-03 | Powell och jobbrapport kickstartar dollarrally |
| 2017-11-01 | Investera i dollar, köp dollarindexet |








