VECKA 24
Tisdag
09
Juni
BT-annons
2011-06-08
photo


Stark men svag Sterling
Guldet noteras över £950, en ny alla tidernas högstanotering. Mot den nordamerikanska dollarn klarar sig dock pundet riktigt bra.

http://borstjanaren.se/images/article_images/img5/brittiskt.pund.teknisk.aktieanalys.trejding2.png

Dagsgraf med trendlinjeanalys

GBP/USD
Grafen över det brittiska pundet visar på högre högsta och högre lästa mot den nordamerikanska dollarn. Det innebär att pundet stärks mot dollar. Men att man skulle göra så mycket bättre än USA är tveksamt då guldet åter avancerat till en ny alla tidernas högstanotering räknat i pund.

Dollarindexet har stärkts kraftigt sedan i början av maj, sterling (GBP/USD) följde med ned en sväng med det var inte tillräckligt för att bryta den stigande trenden (fallande trend i GBP/USD innebär att dollarn stärks).

Dagstrenden skiftar till negativ om rekylbottnen från mitten av maj passeras, röd linje i grafen ovan. Då har vi inte bara en lägre botten, utan också en lägre topp, vilket bekräftar trenden som fallande. Det finns en hel del stöd inunder från februari- och marsbottnarna, tas dessa ut kan vi sikta på decemberbottnen.

I BT-Chart kan du följa pundets utveckling varje dag!

Rekommendation
Sälj utbrott blankt

Att ta position
Entré kan göras i terminen 6B, eller E-micro (alt. CFD) för den som vill ta en mindre position.

 

 
Börstjänaren

1 2 3 4 Nästa Sista Sid 1 av 4
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
 
 
 
 
 
 
 
Annons