USA
Det börjar röra på sig i USA. Gårdagens starka uppgång får vi hoppas är inledningen på ett mer volatilt marknadsklimat där kursen både stiger och faller med snabba kast.
När marknaden rör sig sidledes, konsoliderar under låg volatilitet, förlorar vi pengar och enda målet är överlevnad tills en ändring kommer. Frågan är alltid när det kommer och det gäller att ha tålamod då det förr eller senare alltid har brakat loss.
I dag noteras de större amerikanska indexen vid nya toppar, det innebär sämsta tänkbara tajming. Den som jobbar tekniskt har redan haft flera chanser att köpa, det är dock först i dag många vågar ta steget. Problemet med att köpa nu är att den naturliga nödutgången hamnar långt från entrémivån, väljer man ändå en tajt exitnivå, kan man vara säker på att den träffas helt i onödan.
Råvaror
Socker är just nu svårhandlad på lång sikt och på kort sikt tittar vi fortfarande efter en kort position om förra veckans lägsta passeras.
Kaffepriset återtestar nu tidigare topp efter en rekyl ned mot 18 EMA, det innebär att köpsättuppen är överspelad, den som gick lång är nu inne i en riskfri position där halva vinsten bör ha säkrats. Den andra läggs i byrålådan i väntan på en eventuellt större rörelse.
Samma sak gäller spannmålsprodukterna. Nu har majs, sojabönor och havre varit nere och testat vår entrénivå och vänt upp med kraft mot tidigare toppar, säkra vinst och flytta upp nödutgången är nästa steg. Vete följde aldrig med upp, men där har vi redan haft ett återtest vilket gjort positionen helt fri från risk.
I bomull fick vi i går ett utbrott upp till en högre topp och därmed gick vi lång på kort sikt. Vändet det ned kan vi få fritt fall, så passeras nu tidigare bottnar, gäller lappkast.
Valutor
I går tog vi oss in i det brittiska pundet, valutaparet sterling. Köp kunde ha gjorts på utbrott och vår order för lappkast ligger redan ute.
Nu är det dags att även trejda japanska yen på några dagars sikt. Det är utbrottstrejdning det handlar om även här, köp eller sälj beroende på vilket håll kursen bryter sig ut; använd extremnivåerna för de senaste fem dagarna som utlösare. Nödutgången är tajt i förhållande till möjligheterna, vilket innebär en förhållandevis stor position.
I Swissy såg vi äntligen en grön dag i går, men stoppen ligger farligt nära. Det kan verka dumt att köpa Schweizer franc på extremt höga höjder då det ligger i politikernas intresse att sänka valutan, vi trejdar dock tekniska trender, inte vad vi tror hur någon kan påverka kursen.
Sedan köpet i dollarindexet har kursen vänt ned, lappkast gäller om tidigare bottnar tas ut dvs. exit på köpta för att gå kort. Bara om en expanderande triangel tar form förlorar vi på trejden.
![]()


If your problem is so that you need to hedge it, why not address the problem directly rather than taking on a totally separate position?
Michael Steinhardt
![]()
Henrik Hallenborg
Tidigare artiklar på Börstjänaren:| 2022-11-02 | Zil, Doge och spannmål |
| 2022-11-01 | Botten i krypto |
| 2022-10-28 | Bear market rally |
| 2022-09-30 | Långsiktigt sparande i aktier |
| 2022-09-29 | Grön dag i röd trend |
| 2022-09-28 | Nattsvart börshöst |
| 2022-09-23 | Lögner och statistik |
| 2022-09-22 | Utför efter FED, S&P 500 1987 mm. |
| 2022-09-21 | Balansgång inför FED |
| 2022-09-20 | Läge i Nasdaq och USD |
| 2022-09-16 | Många med förlust i guld |
| 2022-09-14 | Så såg det ut 1930 |
| 2022-09-13 | Explosiva rörelser på gång |
| 2022-08-25 | Ripple, spannmål, grönt i aktier |
| 2022-08-24 | Bättre än så här blir det inte! |
| 2022-08-23 | Mixat och volatilt skapar möjligheter |
| 2022-08-04 | Heta sommartrender |
| 2022-08-03 | Hedgehogging, Uberrally, olja mm. |
| 2022-08-02 | Krypto bryter upp, oljan ned |
| 2022-07-29 | Statistiskt sett omöjligt att förlora! |









