USA
Medan dagstrenden skiftat till positiv i S&P 500 och Dow Jones, har den fortsatt att konsolidera i SOX, semiconductor index. Faller detta index under tidigare bottnar ser det riktigt illa ut. Sedan slutet av april har vi fyra bottnar vid det horisontella stödet vid 326, denna nivå kan användas för utbrottstrejdning.
Vidare har vi inte sett någon aggressivitet hos köparna i S&P 500 och Dow Jones, så hoppet för säljarna är fortfarande vid liv.
Råvaror
Vete har nu haft sin största uppgång för en månad sedan 1973. Ukraina världens sjätte största veteexportör ser över exporten och det globala utbudet förväntas bli lägre pga. torka. Exporten från USA har redan ökat mer än förväntat. Detta är vad media fokuserar på, för att det är lättast för läsarna att ta till sig.
Så här snabbt ändras dock inte det fundamentala, uppgångens hastighet är mer relaterad till att blankare just nu bränns på bål, de tvingas återköpa till vilket pris som helst, de har inte tid att vänta.
Det är när en stor grupp ligger på fel sida som vi får dessa rörelser: samma sak såg vi i kaffet för några veckor sedan då stora hedgefonder spekulerat i fallande kurser pga. rekordskördar i Brasilien. När sedan priset började röra sig i fel riktning skulle alla återköpa samtidigt.
Det fundamentala för socker ser åter igen bättre ut. Halveringen av priset kan ha varit en överreaktion. Det intressanta är att nedgången i början av året inleddes med en negativ divergens mellan MACD-histogrammet och priset, men även dagens stigande trend startade med en divergens.
Valutor
Dollarindexet trendar stadigt nedåt utan tecken på stöd. Liksom i socker startade trenden med en divergens mellan MACD-histogrammet och priset, det är vid dessa tillfällen det är värt att gå mot trenden. Bara då vet vi att den kortsiktiga trenden försvagas mot den längre.
För att se detta behöver man dock inte använda just ett MACD-histogram, då det även går bra med andra indikatorer som mäter momentum.
![]()
The beginning of a price move is usually hard to trade because you’re not sure whether you’re right about the direction of the trend. The end is hard because people start taking profits and the markets gets very choppy.
Randy McKay
![]()
Henrik Hallenborg
Tidigare artiklar på Börstjänaren:| 2022-11-02 | Zil, Doge och spannmål |
| 2022-11-01 | Botten i krypto |
| 2022-10-28 | Bear market rally |
| 2022-09-30 | Långsiktigt sparande i aktier |
| 2022-09-29 | Grön dag i röd trend |
| 2022-09-28 | Nattsvart börshöst |
| 2022-09-23 | Lögner och statistik |
| 2022-09-22 | Utför efter FED, S&P 500 1987 mm. |
| 2022-09-21 | Balansgång inför FED |
| 2022-09-20 | Läge i Nasdaq och USD |
| 2022-09-16 | Många med förlust i guld |
| 2022-09-14 | Så såg det ut 1930 |
| 2022-09-13 | Explosiva rörelser på gång |
| 2022-08-25 | Ripple, spannmål, grönt i aktier |
| 2022-08-24 | Bättre än så här blir det inte! |
| 2022-08-23 | Mixat och volatilt skapar möjligheter |
| 2022-08-04 | Heta sommartrender |
| 2022-08-03 | Hedgehogging, Uberrally, olja mm. |
| 2022-08-02 | Krypto bryter upp, oljan ned |
| 2022-07-29 | Statistiskt sett omöjligt att förlora! |









