VECKA 24
Tisdag
09
Juni
BT-annons
2010-06-28
photo


Varning för HM
Hennes & Mauritz står redo att skifta den långsiktiga trenden till fallande och på kort sikt har vi redan fått en setup för blakning. Siktet är inställt på 190 kr.

HM. Veckograf med trendlinjeanalys

Veckograf
Senast vi analyserade Hennes & Mauritz kom vi fram till en blankning med den då starkt fallande dagstrenden. Kursen hade just passerat den stigande trendlinjen och det var upplagt för en fortsatt rörelse ned mot stödet vid 190 kr.

Eftersom vi analyserar veckografen har inte mycket förändrats, den långsiktiga trenden är fortfarande hotad men stödet runt 215 höll emot för ett första test.

Det som är intressant i dag är att om kursen går under tidigare botten vid 210 kr har vi inte bara ett trendlinjebrott utan även en lägre botten och topp. Det skulle innebära en fallande trend med stor sannolikhet för en fortsatt rörelse ned.

 


HM. Dagsgraf med BT-kanalen

BT-kanalen
I dagsgrafen försöker vi tajma entré med vår handelsmodell BT-kanalen och som vi kom fram till i mitten av maj kunde aktien säljas blankt vid första träffen av 18 EMA, det korta medelvärdet.

Entrénivån har dock inte så stor betydelse, det som är viktigare är placeringen av nödutgången som bör ligga på en nivå där det tekniska skiftar till positivt; något över den senaste toppen.

Den som gick kort vid 18 EMA fick se positionen gå åt fel håll till att börja med, men det bör inte ha kommit som någon överraskning då vi aldrig kan veta hur stark en rekyl blir. Entré vid 18 EMA innebär inte att vi räknar med att rekylen är över när medelvärdet träffas.

Rekommendation
Behåll blankade positioner, i dag är man lite sent ute med att agera på vår setup, eftersom det måste göras vid första träffen.

Den som väntar och bara tar de aktier som tvekar, försökrar sig om att komma in i alla aktier som når nödutgången och missar de affärer som direkt går åt rätt håll.

Henrik Hallenborg

 
1 2 3 4 5 6 Nästa Sista Sid 1 av 6
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
 
 
 
 
 
 
 
Annons