![[image]](/images/reklam/metastock468x60.gif)
USA
I går steg säljarna åter in i S&P 500 och vi fick se en negativ stängning. På kort sikt kommer stödet 1060 att vara avgörande och på ovansidan tittar vi på 1090. Dessa nivåer markerar ut köp- respektive säljzon på kort sikt.
Vi har fortfarande vår serie med säljorder utplacerade inunder den senaste bottnen i S&P 500. Fördelen att göra entré i omgångar är att positionen blir liten när utbrotten är falska men stor när det väl rör sig i rätt riktning.
Förväntar man sig en större rörelse kan tidigare vinster användas för att ta nya positioner och på så sätt kan en större position kontrolleras utan att ta stor risk. Det enda man riskerar är att ge tillbaka pappersvinst.
Råvaror
I råoljan har vi nu haft ett lappkast och köp kan göras på kort sikt. Men blanda inte ihop olika setuper, den som handlar efter BT-kanalen säljer blankt på några månaders sikt vid nästa rekyl.
Både kaffe och jordbruksprodukter är intressanta, vi förväntar oss en längre trend när det väl börjar röra på sig. Det gäller även i bomull, men där är det nedsidan som lockar eftersom kursen noteras på extremt höga nivåer. Möjligheten vid ett utbrott är stort.
Den som aldrig handlar med dessa produkter, bör nu ge dem en chans vid utbrott.
Ytterligare en marknad som är intressant för blankning är slaktsvin. Köttmarknaden generellt noterats på extremt höga nivåer och nu när trenden skiftat till negativ är fallhöjden hög. Media har dock inte svårt att hitta köpargument för t ex. slaktsvin då utbudet är knapert.
Dagens skyhöga pris ser till att varje bonde utökar antalet boskap och därmed ökar tillgången som sedan justerar ned priset. Bönderna har också fördelen att sälja blankt långt innan de ökat produktionen för att försäkra sig om bra priser. Här är det alltså inte svårt att se varför blankning är så viktigt för systemet.
Dessa trender i råvaror är naturliga och inte särskilt svåra att förstå, om man inte låter sig påverkas av nyhetsflödet.
Valutor
Dollarindexet noteras på extremt höga nivåer både på kort och lång sikt, redo att komma ned. Att spekulera på varifrån en rekyl i en stark trend inleds, är dock i det närmaste omöjligt. Det är en strategi mot alla odds, eftersom man går mot trenden och måste riskera mycket för att vinna lite.
Ändå är det denna handel som attraherar många; att sälja bara för att det gått upp några dagar, eller köpa för att kursen fallit vad man tycker är för mycket.
Citat
Dagens citat förklarar blankningsförbudet; förlorarna måste helt enkelt skylla på någon för att inte bryta ihop.
Blankare eller datoriserad handel, förloraren hittar alltid en orsak.
![]()

At the craps table or in the trading pit, the losers always hate the winners.
Marty Schwartz
![]()
Henrik Hallenborg
Tidigare artiklar på Börstjänaren:| 2022-11-02 | Zil, Doge och spannmål |
| 2022-11-01 | Botten i krypto |
| 2022-10-28 | Bear market rally |
| 2022-09-30 | Långsiktigt sparande i aktier |
| 2022-09-29 | Grön dag i röd trend |
| 2022-09-28 | Nattsvart börshöst |
| 2022-09-23 | Lögner och statistik |
| 2022-09-22 | Utför efter FED, S&P 500 1987 mm. |
| 2022-09-21 | Balansgång inför FED |
| 2022-09-20 | Läge i Nasdaq och USD |
| 2022-09-16 | Många med förlust i guld |
| 2022-09-14 | Så såg det ut 1930 |
| 2022-09-13 | Explosiva rörelser på gång |
| 2022-08-25 | Ripple, spannmål, grönt i aktier |
| 2022-08-24 | Bättre än så här blir det inte! |
| 2022-08-23 | Mixat och volatilt skapar möjligheter |
| 2022-08-04 | Heta sommartrender |
| 2022-08-03 | Hedgehogging, Uberrally, olja mm. |
| 2022-08-02 | Krypto bryter upp, oljan ned |
| 2022-07-29 | Statistiskt sett omöjligt att förlora! |








