VECKA 24
Tisdag
09
Juni
BT-annons
2010-05-12
photo


Sälj HM blankt!
För några dagar sedan tog vi upp HM som en blakningskandidat, nu är vår setup snart fullbordad och därmed kan man spekulera i fortsatt nedgång.

[image]

 

HM. Veckograf med trendlinjeanalys

Trendlinjeanalys
I Trendlinjeanalysen kan vi se att HM återtestar golvet i den stigande trendkanalen samt tidigare toppar som stöd.

Vi har ett köpläge efter den klassiska tekniska analysen av en veckograf. Men för att man skall agera på dessa signaler bör man först ta sig en titt i dagsgrafen för att där filtrera bort felaktiga signaler, eller tajma entré lite bättre.

 


HM. Dagsgraf med BT-kanalen

BT-kanalen
För några dagar sedan tog vi upp HM som blankningskandidat (läs analysen här) och ställde kravet på medelvärdeskors, vilket nu är nära.

Efter det kraftiga fallet ned mot 425 kr behöver vi inte vänta mycket mer för entré med blankade positioner: stiger kursen upp till 467 kr kan aktien säljas blankt med den kortsiktigt starkt fallande trenden.

Ett köp vid stödet i veckografen är såldes inte aktuellt.

Den möjliga utdelningen är god för en blankad position men potentialen starkt begränsad för ett köp. Under 425 kr är det fritt från starka stöd ända ned till 375 kr, men området ovanför kantas av motstånd. Vidare kan den fallande trenden tänkas accelerera när vinsthemtagningar görs i panik; efter en uppgång från 250 kr till 500 kr finns det en hel del aktörer med stora, fina vinster.

Rekommendation: sälj blankt vid snittvärdet för de senaste 18 dagarna, i dag 467 kr.

 
Börstjänaren

1 2 3 4 5 6 Nästa Sista Sid 1 av 6
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
 
 
 
 
 
 
 
Annons