Morning briefing 9.4
I våra dagliga morgonmöten går vi igenom aktiemarknaden samt intressanta råvaror och valutapar.
![[image]](http://borstjanaren.se/images/reklam/metastock468x60.gif)
USA
På kort sikt kommer Nasdaq 100 att bjuda på en fin trade vid ett utbrott från den tajta region där kursen noterats inom i hela tre dagar. Entré kan göras även om det sker före öppningen av de amerikanska börserna. Köp en tick ovanför tredagsrshögsta, sälj en tick under gårdagens lägsta.
Lappkast gäller om motsatt extrem sedan testas.
I S&P 500 ligger vi dock kvar i vår korta position som är på lite längre sikt. Det finns ingen anledning att blanda in vad man tror skall hända. Det är en teknisk setup och då har det subjektiva väldigt liten betydelse.
Om man skall tro något, så är det att stoppen träffas, därför att det händer ofta när man går mot trenden. Men lite tur kommer vi dock in på toppen, som i t ex. socker där vi agerade på exakt samma setup just innan raset.
Guld
Nu är vi instoppade också i guldet då tidigare toppar passerats och dagstrenden bekräftats som stigande. Det är dock för tidigt att bestämma om nästa rekyl är köpvärd, först måste köparna visa sina muskler.
Musklerna har de visat i oljan som steg med kraft till den senaste toppen. I går fick vi se en rekyl och som vi nämnt tidigare är dessa dippar köpvärda. Den som inväntade ett test av 18 EMA, har dock ännu inte kommit in i position.
Vete testar nu den fallande trendlinjen och kan därmed säljas blankt. Vad som dock är mer intressant är att agera på gårdagens inside day-stapel. Likt Nasdaq gäller köp vid utbrott upp, blanka om det blir ned och lappkast vid en falsk signal.
Även majs, havre och soja bildade inside day-staplar, men det är i vete som regionen var som minst och därmed är det där vi kan förvänta oss den kraftigare rörelsen.
Valuta
För senaste nytt bland valutaparen, se FX-update.
Citat
I dagens citat syftar Gerald Loeb på K.I.S.S
Keep
It
Simple
Stupid
Det handlar om att agera och göra det efter enkla regler utan att komplicera. Fundamentalt eller tekniskt, mer information ger inte ökad vinst.
![[image]](http://borstjanaren.se/images/grafik/citat.gif)
If you look further or deeper you cannot be a successful trader.
Gerald Loeb
Henrik Hallenborg
hallenborg@morningbriefing.se
Tidigare artiklar på Börstjänaren:| 2022-11-02 | Zil, Doge och spannmål |
| 2022-11-01 | Botten i krypto |
| 2022-10-28 | Bear market rally |
| 2022-09-30 | Långsiktigt sparande i aktier |
| 2022-09-29 | Grön dag i röd trend |
| 2022-09-28 | Nattsvart börshöst |
| 2022-09-23 | Lögner och statistik |
| 2022-09-22 | Utför efter FED, S&P 500 1987 mm. |
| 2022-09-21 | Balansgång inför FED |
| 2022-09-20 | Läge i Nasdaq och USD |
| 2022-09-16 | Många med förlust i guld |
| 2022-09-14 | Så såg det ut 1930 |
| 2022-09-13 | Explosiva rörelser på gång |
| 2022-08-25 | Ripple, spannmål, grönt i aktier |
| 2022-08-24 | Bättre än så här blir det inte! |
| 2022-08-23 | Mixat och volatilt skapar möjligheter |
| 2022-08-04 | Heta sommartrender |
| 2022-08-03 | Hedgehogging, Uberrally, olja mm. |
| 2022-08-02 | Krypto bryter upp, oljan ned |
| 2022-07-29 | Statistiskt sett omöjligt att förlora! |








