Morning briefing 6.4
I våra dagliga morgonmöten går vi igenom aktiemarknaden samt intressanta råvaror och valutapar.
![[image]](http://borstjanaren.se/images/reklam/metastock468x60.gif)
USA
Köparna visade i går åter vem det är som bestämmer på den amerikanska aktiemarknaden. Säljarna hade inte en chans då kursen sakta men säkert tågare vidare mot högre höjder.
Vår långa pyramidtrade i S&P 500 är fortfarande öppen men det är dags att minska och göra exit på några delar. Vårt mål var 1200 och du kursen nu närmat sig detta område tillfredställer vi vår iver att säkra vinst genom att sälja några kontrakt.
Resterande sätter vi tralingstoppen på!
Råvaror
Många utbrott är falska, problemet är att man aldrig vet vilka som är äkta. I råoljan ser det dock ut att vara av äkta vara och det innebär att nästa rekyl är köpvärd för den som missade entré vid utbrottet.
Men varifrån rekylen inleds är direkt omöjligt att sia om, varför det är en förlorande strategi att försöka ta position på en förväntad dipp. Men när den väl kommer är oljan köpvärd nästan ända ned till tidigare botten.
Även kaffet har piggnat till, tåget har nu gått och portarna för köp är stängda. Vi har haft både utbrott och rekyl på en dryg vecka och då tidigare topp nu passerats måste köparna åter igen bevisa sin styrka för att nästa dipp skall vara köpvärd.
I går kunde naturgas ha köpts på en reversalstapel, vilket vi skrev om i VM-update. Det var en kortsiktig köpsetup, men då kursen nu gått i rätt riktning med bestämda steg, är man för sent ute. Kortsiktig handel handlar om tajming, agera och inte tveka när möjligheterna visar sig.
Valuta
Ytterligare en möjlighet hade vi i Loonie i går. Entré kunde ha gjorts på utbrottet, men då kursen nu gått i rätt riktning är man för sent ute. Lappkast är dock fortfarande aktuellt om kursen vänder tvärt.
EUR/SEK ser riktigt trevlig ut för köp, men bara om kursen tar sig upp och förbi motståndet vid 9.80. Så länge kursen noteras därunder har säljarna greppet om valutakorset och då gäller avvakta eller blanka.
Citat
Tänk på att den som kan, praktiserar och har sällan tid med bokskriverier. Därför är det mesta som skrivs om trading skräp, ofta producerat av journalister som knäcker extra.
Dagens citat visar hur Chicagos egna prins formulerade saken.
![[image]](http://borstjanaren.se/images/grafik/citat.gif)
You can’t pay attention to books, articles or papers. If it was worth knowing, the people would keep it for themselves and trade.
Richard Dennis
Henrik Hallenborg
hallenborg@morningbriefing.se
Tidigare artiklar på Börstjänaren:| 2022-11-02 | Zil, Doge och spannmål |
| 2022-11-01 | Botten i krypto |
| 2022-10-28 | Bear market rally |
| 2022-09-30 | Långsiktigt sparande i aktier |
| 2022-09-29 | Grön dag i röd trend |
| 2022-09-28 | Nattsvart börshöst |
| 2022-09-23 | Lögner och statistik |
| 2022-09-22 | Utför efter FED, S&P 500 1987 mm. |
| 2022-09-21 | Balansgång inför FED |
| 2022-09-20 | Läge i Nasdaq och USD |
| 2022-09-16 | Många med förlust i guld |
| 2022-09-14 | Så såg det ut 1930 |
| 2022-09-13 | Explosiva rörelser på gång |
| 2022-08-25 | Ripple, spannmål, grönt i aktier |
| 2022-08-24 | Bättre än så här blir det inte! |
| 2022-08-23 | Mixat och volatilt skapar möjligheter |
| 2022-08-04 | Heta sommartrender |
| 2022-08-03 | Hedgehogging, Uberrally, olja mm. |
| 2022-08-02 | Krypto bryter upp, oljan ned |
| 2022-07-29 | Statistiskt sett omöjligt att förlora! |








