Hantera risken!
Dagens morgonmöte ägnar vi helt åt riskhantering och stop loss. Vem som helst har kunnat tjäna pengar den senaste tiden, men om vi får se lägre bottnar på de amerikanska börserna kommer vi åter igen få se ”vilka som badat nakna”.
![[image]](http://borstjanaren.se/images/reklam/BT-wiz508.gif)
USA
Under onsdagens handel testades tidigare toppar på de amerikanska aktieindexen och i går föll kurserna ned till förra veckans bottnar. I S&P 500 har vi nu en range med 880 som stöd och motstånd runt 930.
Om kursen går ned under 880 vänder den kortsiktiga trenden till fallande och då finns det lite hopp kvar!
De senaste månaderna har det varit enkelt att tjäna pengar på börsen, det har räckt med att köpa vad som helst. Många har berömt sig själva men även mjuknat i rösten mot analytiker och rådgivare, vilka har framstått som riktiga proffs för en gång skull. Men det är inte svårt att visa sig duktig i en ”bullmarket”.
BT-wizard
Responsen från våra studenter i kursen "BT-wizard" har varit extremt positiv, många upplever att vi har den perfekta strategin. Men anledningen till att det fungerat så bra de senaste månaderna är ju att marknaden befunnit sig i en stigande trend.
Om det nu vänder ned, kommer vi att få vara med om en förlustperiod och det är då som riskhanteringen blir avgörande. Vår strategi fungerar, men bara om man lyckas följa de regler som är uppsatta, dvs exit måste göras på stop loss eller vid de mål som är uppsatta.
Följer man inte reglerna finns det inte en chans att lyckas och det resulterar förr eller senare i ruin eller i bästa fall att man byter system till något man tror mer på. Men alla system har perioder med ”draw downs” och de som skiftar strategi så fort det går emot lite lär aldrig komma vidare.
Förluster
Anledningen till att ett system inte fungerar brukar dock vara några få förlustaffärer som blir större än man tänkt sig. Ett vinstgivande system har ofta några få affärer som står för 100 procent av vinsten, resten är små vinster och förluster. Men den som inte har disciplin att lösa ut stoppen finner ofta att det istället var några få förluster som kraschade hela portföljen.
Detta är oftast mönstret för system med hög träffsäkerhet: den som går för en liten vinst kan lätt nå 10-15 vinstaffärer i rad, för att sedan ge tillbaka hela vinsten och lite till på ett par förlustaffärer.
Trend
Att placera ut stoppar (nödutgångar), är livsviktigt i dagens marknad. Det är fullt möjligt att marsbottnen kan komma att återtestas, eller så tvärvänder det och kurserna når nya toppar redan nästa vecka. Vi försöker inte gissa oss till åt vilket håll nästa rörelse sker. Och det bästa är att vi, som tekniska trend traders, inte heller behöver fundera på den saken.
Det är viktigare att följa trenden, och får vi nu lägre bottnar på de amerikanska börserna, vänder den till fallande. Hur länge det varar vill vi inte spekulera i, men vi vet att sannolikheten är högre för en fortsättning än för en vändning.
Därför fokuserar vi (och många med oss) nu på bottnarna från förra veckan. Passeras dessa är vi extremt försiktiga med köp i indexrelaterade aktier.
För att vi då återigen skall bli intresserade, måste högre toppar bildas, eller så bör vi ha en teknisk setup, som visar ett den fallande trenden är svag och värd att gå emot.
BT-portföljen
Till BT-portföljen har vi minskat antalet köpta positioner; Schlumberger och Occidental Petroleum såldes på break even och i resterande innehav har stop losserna flyttats upp.
Vi köpte dock Activision Blizzard under gårdagens handel och behåller vår köporder i Verisign, det är två aktier med fina tekniska förutsättningar, till skillnad från S&P 500-indexet.
Slutligen måste vi än en gång påpeka:
Glöm nu inte stop loss och riskhanteringen! :ok:
Är stopparna felplacerade, i ren girighet, kommer de att lösas ut av vanligt ”brus” helt i onödan; men är de rätt satta görs exit först när trenden skiftar.
•••
– If you make a good trade, don’t think it is because you have some uncanny foresight.
– Don’t be a hero. Don’t have an ego. Always question yourself and your ability. Don’t ever feel that you are very good. The second you do, you are dead.
– The most important rule of trading is to play great defense, not great offense.
– Don’t ever average losers
Paul Tudor Jones
•
Henrik Hallenborg
hallenborg@morningbriefing.se
Tidigare artiklar på Börstjänaren:| 2022-11-02 | Zil, Doge och spannmål |
| 2022-11-01 | Botten i krypto |
| 2022-10-28 | Bear market rally |
| 2022-09-30 | Långsiktigt sparande i aktier |
| 2022-09-29 | Grön dag i röd trend |
| 2022-09-28 | Nattsvart börshöst |
| 2022-09-23 | Lögner och statistik |
| 2022-09-22 | Utför efter FED, S&P 500 1987 mm. |
| 2022-09-21 | Balansgång inför FED |
| 2022-09-20 | Läge i Nasdaq och USD |
| 2022-09-16 | Många med förlust i guld |
| 2022-09-14 | Så såg det ut 1930 |
| 2022-09-13 | Explosiva rörelser på gång |
| 2022-08-25 | Ripple, spannmål, grönt i aktier |
| 2022-08-24 | Bättre än så här blir det inte! |
| 2022-08-23 | Mixat och volatilt skapar möjligheter |
| 2022-08-04 | Heta sommartrender |
| 2022-08-03 | Hedgehogging, Uberrally, olja mm. |
| 2022-08-02 | Krypto bryter upp, oljan ned |
| 2022-07-29 | Statistiskt sett omöjligt att förlora! |








