OMX: nubben i vrångstrupen!
Akta dig för spriten min son! Sedan vi lugnt och stilla gick till midsommarfirande förra fredagen har ingenting varit sig likt på världens börser. Det började med en skakning på nedre däck och slutade med hissen till helvetet. Trappan till himmelriket känns nu därmed lång, tung och synnerligen avlägsen. ![[image]](http://borstjanaren.se/images/article_images/img2/omx2708m.png)
OMXS30. Veckograf med 26 EMA, stödlinjer samt MACD-histogram
Den sista stapeln i ovanstående månadsgraf över OMXS30, juni månads långa röda sammanbrott, är riktigt olycksbådande, då den uppgång från stödnivån 870, som tog fyra månader att fullborda, raserades på bara en fjärdedel av denna tid.
Normalt innebär ett sådant scenario att sannolikheten nu ligger på ytterligare nedgång. Då vi nu dessutom kan rita in en huvud/skuldra-formation i grafen, risker ett brott av stödet också att medföra en rejäl djupdykning ned mot 700, där nästa viktigare stöd finns.
![[image]](http://borstjanaren.se/images/article_images/img2/omx2708mfib.png)
OMXS30. Veckograf med 26 EMA, samt Fibonacci rekylnivåer.
För att försöka finna andra troliga vändpunkter kan man använda Fibonacci-rekyl-nivåer, av vilka de två vanligaste: 50 resp 61,8 %, räknat från bottnen 2002 till toppen förra sommaren, ritats in i grafen ovan.
Vi ser att vi nu befinner oss vid 50%-nivån, som är en fullt tillräcklig rekyl, medan en gyllens snittet-rekyl, som kanske är mera trolig, skulle ta indexet ned till 762 punkter.
![[image]](http://borstjanaren.se/images/article_images/img2/omx2708w.png)
OMXS30. Veckograf med 26 EMA, stödlinjer samt MACD-histogram
Vi växlar ned till veckografen och konstaterar att trenden är starkt fallande och att indexet efter den senaste katastrofveckan nu befinner sig under stödet 870.
Ett absolut krav för en tillstymmelse till positivitet måste vara att kommande vecka stänger ovanför detta stöd.
Det ser narurligtvis mycket illa ut med det kraftiga fallet men den som letar efter positiva tecken kan kanske ta fasta på att MACD-histogrammet ännu befinner sig ganska nära nollstrecket.
I förbifarten kan vi väl också konstatera att den spegelformation, som vi talat om i tidigare analys nu är nära sin fullbordan.
Ett annat hopp för den hopplöse kan intilliggande vågräkning utgöra, för den som tror på Elliotts vågteori. Vi konstaterade förra veckan att den femte vågen ofta är lika lång som den första. Det skulle i så fall innebära att OMXS30 skulle nöja sig med en nedgång till 842 punkter, där vi ju i princip redan varit och nosat med förra veckans bottennotering på 855.
OMXS30. Veckograf med 26 EMA och Elliotträkning
Ett oroväckande krux är dock att ”lika lång” är ett relativt begrepp: sålunda kan en Elliottfantast också anse att en Fibonaccikvot i närheten av 1.00 är lika mycket ”lika” som multipeln 1. En Fibonaccikvot som genast faller på läppen är exempelvis kvadratroten ur 2: 1.414. Detta skulle nämligen innebära en rekyl ned till 761 punkter, alltså mycket nära de 762 punkter vi talade om i scenariot ovan. Just sådana ansamlingar av Fibonaccirelationer kan få de hängivna proselyterna att tala i tungor av övertygelse: ”Hit men inte längre!”
![[image]](http://borstjanaren.se/images/article_images/img2/omx2708d.png)
OMXS30. Dagsgraf med 21 EMA (blå) och 55 EMA (grön).
I dagsgrafen ovan ser vi slakten på nära håll: hoppet har vikit liksom trender och medelvärden. Läget är översålt men MACD-histogrammet ger ingen lisa. En snabb uppgång och stängning ovan 870 står högst på önskelistan.
Med tanke på det allmänt depressiva läget och att vi redan haft en rejäl urblåsning under våren är det inte omöjligt att vi får en vändning här, att det vi sett är en klassisk Elliottsk femtevåg, som suger ut det sista på nedsidan innan allting plötsligt tvärvänder.
Rekommendation i OMXS30: Det är för sent för att blanka men ändå inget givet köpläge, då den fallande trenden är så pass stark. Sista ordet är dock inte sagt vid 870-nivån, som blir avgörande för fortsättningen. Håll koll på den.
Thomas Sandström
thomas.sandstrom@borstjanaren.se
Tidigare artiklar på Börstjänaren:| 2023-03-20 | Bra tajming för köp av OMXS30 |
| 2023-03-15 | Ras i OMX |
| 2023-02-03 | Köparstyrt i OMXS30 |
| 2023-01-31 | Läge i OMXS30 |
| 2023-01-17 | Sättupp i OMXS30 |
| 2022-09-15 | Köp OMXS30 med lappkasttekniken |
| 2022-09-08 | Flagga i OMXS30 intraday |
| 2022-09-06 | OMXS30 på kort och lång sikt |
| 2022-09-02 | Fallhöjden är hög i OMXS30 |
| 2020-09-30 | Följ med i OMXS30 |
| 2020-08-19 | OMXS30 mot ny ATH |
| 2020-08-18 | Återtest i OMXS30 |
| 2020-06-24 | OMXS30 går mot ny ATH |
| 2020-06-16 | Köp OMXS30! |
| 2020-05-21 | OMXS30 nära köpzon |
| 2020-05-13 | OMXS30 snart i köpzon |
| 2020-04-16 | Köp billig apelsinjuice |
| 2020-03-13 | Aggressiva säljare i OMXS30 |
| 2020-03-09 | OMXS30 slaktas! |
| 2020-02-26 | Var med i Tradingportföljen! |








