VECKA 24
Tisdag
09
Juni
BT-annons
2010-08-27
photo


Vinsthemtagning i olja
Rekylen i råoljan ser ut att kunna leda till ett trendskifte, varför köp inte är att tänka på i dag. Det är dock för tidigt att sälja långsiktiga innehav. På kort sikt har vi kunnat trejda dippen, då köparna nu stiger in är det dags att säkra vinst.

 


Råolja. Dagsgraf med Trendlinjeanalys

Råolja
Den fundamentala bilden av råoljan är långt från positivt då lagren nu är rekordstora och såldes visar att det är riktigt lönsamt att producera olja på dagens nivå.

Rent tekniskt hade vi dock en köpsetup på rekylen som inleddes i början av augusti. Den som trejdar BT-kanalen var inne tidigt men väntade man på trendlinjen fick man en bättre entrénivå. Dippen blev dock djupare än normalt och därmed är vår setup översplad, nödutgången vid $70 är dock ännu inte träffad och dämed finns det fortfarande en liten chans.

På kort sikt kunde vi trejda rekylen ned via en inside day-stapel. Läs mer om det här!

Har man inte säkrat vinst, är det dags att ta av en del i dag och samtidigt flytta ned nödutgången. Det går bra att använda femperiodershögsta som en släpande nödutgång i dessa setuper.

Rekommendation
Säkra en del vinst, avvakta med nya positioner.


 
Börstjänaren

1 2 3 4 Nästa Sista Sid 1 av 4
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
 
 
 
 
 
 
 
Annons